Sıkça Sorulan Sorular

Almanya’da hemşire olmak, her şeyden önce size çok sağlam bir sektörde neredeyse garanti bir iş imkanı sunmaktadır.

• Düzenli ve aranılan bir meslek sahibi olmak,
• Yaşamı belli bir standartta sürdürecek ve tasarruf yapacak kadar kazanç elde etmek,
• Almanca öğrenerek kişisel gelişimini sağlamak,
• İsterse eğitime devam ederek bütün Avrupa’da geçerli olacak, ve çalışabilecek sertifika ve diplomaya sahip olmak,
• Türkiye’de ya da Avrupa’da bir kariyer planlayabilmek,
• Avrupa’da yaşama ve oturma izni alabilmek.

• Türkiye AB ülkesi olmadigi icin Calisabilmeniz icin niteliklerinizin Almanya’da tanınması gerekir. Yetkili makam, yurtdışında edindiğiniz mesleki niteliklerin Almanya hemşirelik gereksinimleri ile ilgili niteliklere tam olarak eşdeğer olup olmadığını doğrulayacaktır. Durum böyle değilse, bir telafi kursuna katilmaniz sart. Telafi egitimin süresi transkriptlerinizde belirtilen hem toplam ders saatlerine (teorie + uygulama) hemde mesleki tecrübenize göre degisebilir. Telafi egitimini basariyla tamamlayanlar Tam Denkligi elde edeceklerdir.

• Almanya’da Hemşirelik yapabilmek için ayrica Almanca’yı yeterince iyi konuşmanız gerekir: Avrupa referans Çerçevesi altında bir B1 veya B2 Almanca yeterlilik seviyesine sahip olduğunuzu kanıtlamanız gerekir.

• Sağlıklı olmanız gerekir: bir Alman doktor tarafından verilen ve fiziksel ve zihinsel olarak formda olduğunuzu ve Almanya’da hemşirelik bakımında çalışabileceğinizi belirten bir sertifika sunmanız gerekir.

• Güvenilir olmanız gerekir: güvenilir olduğunuzu kanıtlamak için bir polis izni sertifikası sağlamanız gerekir. Durumunuza bağlı olarak, Almanya’da verilen veya ülkenizde verilen bir polis izni sertifikası (adli sicil) gerekli olacaktır.

Çalıştığınız eyalete ve göre değişmektedir. Maaslar ortalama 2.800-3.500 € (brüt) – ek ödemeler haric
Evet. 3 ila 6 ay arası süren bir deneme süresi (Probezeit) olmaktadır.
Genel olarak hemen hemen tüm işletmelerde senede 30 gün izin ve haftada 39 çalışma saati standarttır. (İşlerin yoğunluğuna göre mesai yapılabilmektedir, fazla mesaileri ya izin ya da maaş olarak geri alınabilmektedir.
Evet. İşverenin tahsis ettiği lojmanda cüzi bir ücret karşılığı tam denklik alınana kadar kalınabilmektedir. Işveren katılımcılara ev bulma sürecinde de destek verecektir.
Almanya’da çalışmak için bizden destek istediğinizde mesleğiniz, mesleki deneyiminiz ve mezun olduğunuz okula göre gerekli evrakların hazırlanmasında biz size destek olacağız.
Çalışmak için ilk olarak hangi eyalete gitmek isterseniz, denklik başvurusunun o eyaletten yapılması gerekir. Almanya’da çalışmak isteyen bir Türk vatandaşı Sağlık çalışanının, Türkiye'deyken işini bulması gerekir.

• Potansiyel işvereninizden iş sözleşmesini ayarlama,
• Alman yasalarına uygun olarak denklik işlemlerini sizler adına takip etme ve sonuçlandırma,
• Almanya’da uygun konaklama yeri ayarlama, oturum, banka hesabı açılmasında sizlere rehberlik etme,
• Almanya’daki deneme çalışma süresinde B2 dil kursuna kayıt için rehberlik yapma,
• Proje süresi boyunca ücretsiz danışabileceğiniz uzman Türkçe konuşan danışmanlar Sizin yaninizda

Yasal gereklilikler yerine getirildiği sürece aile birleşimi yasasından faydalanılabilinir. Bu konudaki yasal şartlara bakıp ve Isverenle erkenden irtibata gecilip öyle hareket edilmelidir.
1 Ocak 2020’de Almanya’da Hemşirelik Meslekleri Yasası (Pflegeberufegesetz, PflBG) yürürlüğe girdi. Bu tarihten sonra hemşirelik uzmanı olarak eğitime başlayan tüm başvuru sahipleri iki yıllık genel hemşirelik eğitimi alacaktır. Eğitimin üçüncü yılında öğrenciler genel hemşire olmak için genel eğitime devam edecek veya geriatrik veya pediatrik hemşire olmak için uzmanlaşacaktır. Yeni hemşirelik eğitim programı kapsamında, eğitimin teorik kısmı bir hemşirelik okulunda, pratik kısmı ise işyerinde devam edecektir.
Ön lisans yaşlı bakım, hasta bakım mezunu, düz lise mezunu kişiler Almanya'da Ausbilding (meslek eğitimi) yapabilirler.

Öğrenciler eğitim sürelerince belirlenen ücretlerde burs alacaklardır. Meslek eğitimi süresince ödenen brüt ücret (ek ödemeler haric):

- 1. Meslek yılı 1.200 € (net ücret yaklasik 800 €)
- 2. Meslek yılı 1.300 € (950 €)
- 3. Meslek yılı 1.400 € (1.050 €)

Web sitemizdeki bilgileri inceleyerek sitemizdeki başvuru formunu doldurmak suretiyle bize ulaşabilir ve randevu alabilirsiniz.
Başvuru Formu